SWT36150F Automatic Cable Tie Machine 1.2S Easy Binding For Plastic Bags
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Swift
Model Number : SWT36150F
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10-15days
Packaging Details : wooden case
Name : Auto cable tie machine
Size Of cable size : W3.6 * L150mm
Max banding Dia. for wire : Ø31mm
Mix banding Dia. : Ø2.0mm
Max banding Dia. for tube : Ø30mm
Operation speed : 1.2S
Banding force : 2-8KGF Adjustable
Application : Banding cable wire/plastic tube
Contact Now
Easy Binding SWT36150F Automatic Cable Tie Machine For Plastic Bags
Product features for automatic cable tie installation tool
1. Using loose cable ties T36150, W3.6* L150mm.
2. Bundle diameters: 2mm -31mm
4. With a foot pedal. It begins to wrap, tighten and cut off cable ties once tread the pedal.
5. The binding forces are adjusted by turning a knob and the max is 8kgf.
6. Be able to handle the work pieces with step features.
7. It is easy to move with wheels and foot cups.
Product parameters
1 Automatic cable tie gun– SWT36150F
3 Cable tie type Bulk zip ties, T36150
4 Cable tie size width 3.6mm
Length 150mm
Tie thick 1.1mm
5 Tensile strength 14kg
6 Bundling diameter Ø2 –ø31mm
7 Operation speed 1.2S/cable tie
8
Power supply
AC220-AC240V, 50/60Hz; Euro cords
9 Pneumatic pressure 5 Kg/cm²
10 Tension force Adjustable
Packing details
1/wooden case: 1040*950*900mm