SWT25100H Automatic Cable Tie Tool DC 24V Auto Conversion For Wire Harness Tying
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SWIFT
Model Number : SWT25100H
Certification : CE
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10 - 15days
Packaging Details : two wooden cases
Name : Automatic cable tie gun machine
Model : SWT25100H
Loose cable ties : W2.5 * L100mm
Binding Diameter : 2mm - 18mm
Voltage : AC220V,50/60Hz
Pneumatic pressure : 5kg/cm2
Contact Now
SWT25100H Automatic Cable Tie Gun Machine For Wire Harness Tying, Cable Tie Tool
Cable Tie Gun Machine Technical Parameters
Tie Specifications: 2.5X100 mm
Minimum bundle diameter ¢ 2.0 mm
Maximum bundle diameter for wire: ¢ 18 mm
Maximum bundle diameter for tube: ¢ 16 mm
Bundle efficiency: 0.7 / pcs
Power supply:
Host body: AC 220V 50/60 Hz
Hand Guns Gun: DC 24V (Auto Conversion)
Air pressure: 5 Kg / cm2
Host machine size: L 690 X W 670 X H 670 mm (machine can be placed below the pipeline)
The total weight: 140 kg (with casters, easy to move)
Hand held gun size: 250X 102 X 64 mm
Hand cable tie gun: 0.85kg
Product name Automatic cable tie gun machine
Tie Specifications 2.5 * 100mm
Min bundle diameter 2mm
Max bundle diameter for wires/tubes 18mm/16mm
Bundle speed 0.7S/per cable ties
Power supply AC 220V 50/60 Hz